بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
هشترود

توضیحات

هشترود (سراسکند) يکي از شهرهاي جنوبي استان آذربايجان شرقي و مرکز شهرستان هشترود است. اين شهر در بين مختصات جغرافيايي ۳۶ درجه و ۴۵ دقيقه و ۳۷ درجه و ۲۴ دقيقه عرض شمالي و ۴۶ درجه و ۲۵ دقيقه و ۴۷ درجه و ۲۴ دقيقه طول شرقي واقع شده و به‌طور متوسط ۱۱۵۰ متر از سطح دريا ارتفاع دارد. هشترود در ۱۰۱ کيلومتري غرب ميانه و ۱۳۴ کيلومتري جنوب شرق تبريز واقع شده و مساحت آن ۶,۲۴ کيلومتر مربع مي‌باشد.
جمعيت اين شهر برپايه سرشماري عمومي نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشيدي، بالغ بر ۱۸,۴۱۳ نفر برآورد شده‌است که از اين جهت، سيزدهمين شهر آذربايجان شرقي محسوب مي‌شود. برطبق همين آمار، از مجموع جمعيت شهر هشترود ۹,۳۳۷ نفر مرد و ۹,۰۸۱ نفر زن بوده‌اند؛ همچنين شمار خانوارهاي اين شهر ۴,۴۹۳ خانوار بوده‌است.
هشترود به وسيله چند رودخانه فرعي سيراب مي‌شود. در اين ميان، رودخانه قرانقوچاي که از پيرامون اين شهر مي‌گذرد، بزرگ‌ترين رودخانه منطقه بوده و يکي از شاخه‌هاي سفيدرود محسوب مي‌شود. همچنين در هشترود و اطراف آن، چندين چشمه آبگرم معدني وجود دارد.
کوه‌هاي هشترود که در امتداد کوهستان سهند کشيده شده‌اند، در سمت غربي اين شهر قرار گرفته‌اند؛ از ميان اين کوه‌ها، ارتفاع پنج کوه بيش از ۲۰۰۰ متر بوده و بلندترين آن‌ها «آق‌داغ» با ۲۹۵۰ متر ارتفاع است. در لايه‌هاي مختلف اين کوه‌ها ذخاير معدني متعددي نظير آهک، آهن، گچ و نمک يافت مي‌شوند.
آب و هواي هشترود کوهستاني بوده و ميانگين سردترين دماي آن ۳- درجه سانتي‌گراد و مربوط به ماه ژانويه و ميانگين گرم‌ترين دماي آن ۳۴+ درجه سانتي‌گراد و مربوط به ماه اوت است. همچنين متوسط بارندگي ساليانه در اين شهر بين ۳۰۰ تا ۵۰۰ ميلي‌متر متغير است.
برپايه اولين تقسيمات کشوري در ايران، هشترود از شهرهاي تابعه شهرستان مراغه به‌شمار مي‌رفت؛ در سال ۱۹۴۸ از اين شهرستان جدا شده و به شهرستان تبريز پيوست؛ سرانجام در سال ۱۹۶۰ مستقل شد و به‌عنوان يکي از شهرستان‌هاي استان آذربايجان شرقي شناخته‌شد.
عموم ساکنان هشترود به زبان ترکي آذربايجاني سخن مي‌گويند و غالب آن‌ها پيرو مذهب شيعه دوازده‌امامي هستند. از محصولات توليدي اين شهر مي‌توان به حبوبات، عسل، غلات، کره، ميوه‌جات، علوفه و محصولات حيواني اشاره کرد.
صنعت در هشترود ضعيف بوده و درآمد حاصل از آن بسيار ناچيز است و از اين شهر از اين نظر يکي از عقب‌مانده‌ترين شهرهاي استان محسوب مي‌شود؛ با اين وجود، قالي‌بافي در هشترود و روستاهاي تابعه آن بسيار پررونق است.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :