بومیسم
جستجو
باغ گیاه شناسی مشهد

توضیحات

باغ گیاه‌شناسی مشهد شامل بخش‌های مختلفی از جمله باغ گل رز، قطعه آموزشی و نمایشی، مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه‌های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره‌ای و مجموعه نهالستان و گلخانه‌های تکثیری است. این باغ به‌منظور حفاظت و نگهداری از گیاهان و تهیه بانک ژن زنده گیاهی، آشنایی دانشجویان و شهروندان با انواع گونه‌های گیاهی، انجام برنامه‌های مطالعاتی و پژوهشی، ترویج استفاده شهروندان از گل و گیاه و… احداث شده است.همچنین برای رزرو تور مشهد با تخفیف می‌توانید به وبسایت تخفیفان مراجعه کنید و تور مشهد را با قیمت مناسب رزرو کنید.
باغ گیاه شناسی مشهد در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ با مساحت ۲۵ هکتار و ۱۱ کلکسیون از ترکیب هنر معماری و علم گیاه شناسی افتتاح شد. این مجموعه دارای ۴۴/۷۷۶ متر مربع چمن ، ۲۵۲۵۲ متر مربع گل دائم، ۱۴۹۵۰ اصله درخت و درختچه، ۱۲۳۰۰ متر مربع پرچین، ۹۵۰۰ متر مربع گل فصل و ۶۸۲۰۰ متر مربع معبر است.
کلکسیون گیاهان دارویی معطرکلکسیون گیاهان دارویی معطر در زمینی به وسعت یک و نیم هکتار و با جمع آوری حدود ۴۰۰ نمونه ژنتیکی در حال حاضر حدود ۱۸۰ گونه گیاه دارویی و معطر از ۶۰ راسته گیاه در باغ گیاه شناسی مشهد راه اندازی شده است.
اهداف کلکسیون گیاهان دارویی معطر۱- جمع آوری ژرم پلاسم گونه های دارویی و بررسی زمینه کشت و تولید انبوه
۲- داشتن جنبه آموزشی و تحقیقاتی برای رشته های علوم پزشکی و کشاورزی همچنین تعلیم و ارتقای فرهنگگیاه درمانی
۳- جنبه های کاربردی و همچنین استفاده در فضای سبز شهری
باغ رزباغ رز نیز از دیگیر کلکسیون های باغ گیاه شناسی مشهد است که با مساحت یک هکتار ۳۰ گونه در ۱۲۰ رقم گل رز قرار گرفته است.
باغ صخره‌ایباغ صخره ای یکی دیگر از کلکسیون های این مجموعه است که این مکان دارای انواع گل و گیاهان پیازی ، فصلی و صخره ای است.
باغ میوهیکی دیگر از کلکسیون ها باغ میوه است که شبیه سازی شده از کوچه باغ های قدیمی ایران است. باغ میوه با ۱۴۰ رقم درخت میوه و ۳۰ گونه درخت غیر مثمر همانند نارون کاشته شده است.
کلکسیون نهالستان و گلخانه‌هاکلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی یکی از بخش‌های مهم است و به‌ عنوان بستر اولیه کاشت و ذخیره‌ گاه عناصر گیاهی وارد شده به باغ محسوب می‌شود. در این کلکسیون بیش از ۴۰ گونه و رقم زینتی یا تحقیقی در حال تکثیر هستند.
جشنواره دائمی گلهای داوودیجشنواره دائمی گلهای داووری در باغ گیاه شناسی مشهد هر سال در پائیز برگزار می شود. که با مساحت یک هکتار ایجاد گردیده و ۷۰۰ نمونه ژنتیکی از گل داوودی از سراسر ایران جمع آوری شده است.
گیاه داوودیگیاه داوودی با نام علمی Chrysanthemum spp، به خانواده Asteraceae تعلق دارد و زیست گاه این گیاه شرق آسیا و البته چین است.تنوع بالای در رنگ و شکل و ارتفاع گیاه باعث شده تا گیاه داوودی از مهمترین گلهای زینتی محسوب شود. یکی از مهم‌ترین گل‌های دنیاست که دارای بیش از ۲۰۰ گونه و به صورت شاخه بریده و گلدانی عرضه می‌شود.گونه گیاه داوودی دارای ارقام یک ساله و چند ساله ، کم پر و پرر را شامل می شود، اوج گلدهی این گونه در پائیز و زمستان بوده و در شرایط روز کوتاه گل می‌دهد. البته گل داوودی به عنوان گیاه دارویی محسوب شده که از گل‌های خشک آن در درمان سرماخوردگی، تقویت قوه بینایی و افزایش تمرکز استفاده می‌شود.
آدرس باغ گیاه شناسی مشهد : مشهد، بلوار جمهوری، حد فاصل چهار راه مقدم و پل غدیر
تلفن :۰۵۱۳۳۴۹۵۰۰۲
۰۵۱۳۳۴۹۵۰۰۳
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

موقعیت

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 2469 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :