بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

دره بید بالا فریدن

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 27
دره بید بالا فریدن

توضیحات

دره بید بالا فریدن ، از تفرجگاه های استان اصفهان در شهرستان فریدن است. این ناحیه مراتع نزدیک به روستای دره بید است. طبیعت بکر و وجود چشمه ‌های پرآب، این دشت زیبا را به نقطه ‌ای بی ‌نظیر در استان اصفهان بدل کرده‌ است. دشت لاله واژگون در این منطقه زیبایی خاصی به آن بخشیده است . کوههای سر به فلک کشیده و دشتهای سرسبز که مملو از لاله های واژگون و چشمه های جوشان و روان است از زیباییهای این منطقه است. در اوایل اردیبهشت این منطقه غرق در گلهای لاله واژگون می شود. این گل ها از گونه های بسیار آسیب پذیر طبیعت هستند و کندن حتی یک شاخه از آنها به محیط زیست آسیب می رساند در ضمن مدت کوتاهی بعد از چیده شدن از بین می روند.
زمان بازدید از این بهشت کوچک از اواخر فروردین تا اوایل تابستان است. البته در اوایل بهار سرسبزی بیشتری دارد و لاله های واژگون هم در آن زمان می رویند. گلهای این دشت به دلیل ارتفاع پایین ‌تر و به تبع آن گرمتر بودن منطقه رویش زودتری نسبت به دیگر دشتهای لاله واژگون ایران دارد. از چشمه هایی که در این دشت روان است می توان به چشمه سفید, چشمه روغنی و چشمه آقاخان و… اشاره کرد که آب زلال آن هر رهگذری را به وجد می آورد و خستگی را از وی می رهاند.
دشت لاله های واژگون دره بید ، یکی از بی نظیر ترین مناطق گردشگری فریدن است. این منطقه که وسعت آن ۵۳۰ هکتار است به دره بید بالا معروف است و ۱۰۰ هکتار از وسعت آن پوشیده از لاله واژگون یا همان اشک مریم است. لاله ها معمولا از اواسط اردیبهشت شروع به رشد می کنند و تا اواسط خرداد نیز به بذردهی می رسند و بیشتر به رنگ قرمز هستند. منطقه زیبای لاله واژگون دره بید از قدیم شهرت زیادی داشته و اکثر مردم از این منطقه زیبا امرار معا ش و کسب روزی حلال می کردند. چیدن علفهایی به نام کما و کنگر برای دام ها و جمع آوری گیاهان داروهایی که در مصرف روزانه خود استفاده می کردند از این جمله است. تره, کرفس, موسیر و شوید از جمله گیاهان دارویی هستند که آن زمان با خشک کردن این گیاهان و فروش این داروها در شهر ها و روستا های اطراف, مایحتاج زندگی خود را تامین می کردند.
امکاناتی مثل سکوبندی برای نشستن، سکوهای کباب پزی، سرویس بهداشتی و تعدادی آلاچیق ایجاد شده است. دشت لاله های واژگون نیز توسط یگان ‌های حفاظت محیط زیست حفاظت می‌ شود و مبلغ ورودی دارد.
روستای دره بید با فاصله بیست کیلومتری درشمال غرب داران واقع شده است. راه ‌های ارتباطی به این منطقه بین شهرهای داران و خوانسار است. بعضی این دشت را با گلستانکوه خوانسار که نزدیک همین لاله‌ زار است، اشتباه می‌ گیرند اما لاله ‌زار دره‌ بید فریدن دشتی مجزا است. از سه راهی دامنه که به سمت خوانسار حرکت کنید قبل از منطقه معروف گلستان کوه جاده فرعی روستای دره بید است. از روستا تا آلاچیق های تعبیه شد یک راه خاکی و سنگلاخی پر شیب است که می تواند به خودرو شما (اگر مناسب نباشد) آسیب وارد کند.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها