بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای وندرنی عليا

توضیحات

وندرني عليا يكي از روستاهاي خوش آب وهواي منطقه بيلوار (پشت دربند) شهرستان کامیاران از استان زیبای کردستان ميباشد اين روستا از شمال به كوه لوجار واز جنوب به كوه نسار ميرسد اين روستا داراي ۷۰خانوار ميباشد كه بالغ بر۴۰۰نفر جمعيت دارد از قسمت شما ل همجوار است با روستاهاي مامن و گرماب از غرب به روستاي ساكنه از جنوب به روستاهاي دارتوت و هشلي واز مشرق با روستاهاي خران وهنياندر که از توابع استان کرمانشاه هستند میباشدشغل اصلي مردم روستا كشاورزي ودامداري مي باشد.
تافگه در زبان کردی به معنی آبشار و یا آبی است که با سرعت و تندی در مسیر خود حرکت می کند .همچنین نام یکی از مکان ها ی زیبای روستای وندرنی علیا ست که در قسمت شرقی روستا مشرف به رود خانه است هم اکنون یک چشمه در این مکان وجود دارد که در تابستان خنکای آبش زبان زد همه است. تافگه با پیشوند میرگ به معنی مرتع میان این اهالی معروف است و به طور عام میري تافیه یا تافگه تلفظ می شود.
برده زرديابرزردگه نام یکی دیگر از قسمت های روستاست که در کمر کش کوه معروف خوره تاوkhoarataw) ) واقع شده است که در میان اهالی بر زر دگه خوانده میشود.این مکان در فصل بهار به خاطر داشتن مراتع جولانگاه چوپانان و به سبب داشتن چشم انداز های زیبا تفریگاه جوانان است.
کچک ره ش نام صخره ی بزرگی است که در جنوب شرقی روستا مقابل دیدگان اهالی خود نمایی میکند پایین تر ازآن چشمه و درختان بادام بید و چنار صفای بی نظیری به آن حوالی داده است که در میان مردم به مه ل هو معروف است .شاید به خاطر داشتن ملخ و و پرندگان دیگر به این نام خوانده میشود چون مه ل در زبان کردی به به معنی پرنده یا هر جنبنده ای است که پرواز می کند ومی پرد .
لوجار نام مکان دیگری ازاین روستاست نام کوهی که که روستا در دامنه ی آن آرمیده است . جار در لهجه محلی به معنی قطعه زمینی است که قبلا کشتگاه گندم یا جو بوده و بعد از درو مرتع حیوانات میشود و لو نام گیاهی کوهی است خودروست و از آن در قدیم علوفه تهیه می شده است .هم اكنون توليدي دانه هاي شن وماسه به همين نام لوجار به مديريت آقاي هدايي ايجاد شده است.
مکان های دیگری نیز در اطراف این روستا هستند که هر یک با نام محلی خاصی خوانده می شوند مانند:شط گاشمار – ری بایم – زقیل – بان رقان –مینا خانم (که نام باغ بسیار زیبایی است روبروی آبادی که چشم اندازی ویژه به روستا بخشیده است . این باغ متعلق به یکی از خان های منطقه بوده که تفرجگاه تابستانی آنها به حساب می آمده است وحالا در اختیار یکی از اهالی به نام آقا حسین است.) ومکان های دیگری که هر کدام بنا به دلاتیلی با نام های محلی خاصی اسم گذاری شده اند .

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :