بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
پل سفید اهواز

توضیحات

پل سفید اهواز یا پل معلق نام یکی از پلهای شهر اهواز می‌باشد که یکی از نمادهای شهر اهواز محسوب میگردد . این پل در سال ۱۳۱۵ ه.خ بر روی رودخانه کارون ساخته شده است . این پل دارای دو قوس بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است.مهندسی آلمانی به اتفاق همسر مهندسش شروع به ساختن ساختمان این پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسی‌های حاکم بر شرکت نفت در آن زمان لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود، پس گرفتند که این عمل انگلیسی‌ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد. ولی بعد از چندی، سرانجام زن مهندس آلمانی با ابتدایی‌ترین وسایل ممکن آن زمان و بکار گرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آنرا بپایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره‌برداری کرد.
محل پل سفید اهواز ، روی رود کارون جنس بتنی و فلزی شمار دهنه‌ها سه دهانه ۴۹ متری، دو دهانه ۱۳۰ و ۱۳۶ متری شمار ستون‌ها هشت عدد به ضخامت ۵۶٫۲۰ س.مدرازا۵۰۱٫۲۰ مترپهنا۹٫۸ مترارتفاع۱۳ متر
 
نحوه بسته شدن قرارداد و چگونگي اجراي پل:
در تاريخ ۱۰ خرداد ۱۳۱۲ از طرف رياست اداره بهرهبرداري راه‌آهن ناحيه جنوب اهواز (اريك كسوندسن) و معاونت فني و مهندسي سيف‌الله‌خان مشاور پروژه ساختمان، يك پل جديد بر روي رود كارون جهت عبور و مرور اهالي شهر اهواز در يازده صفحه به وزارت كل طرق و شوارع داده و سه محل براي احداث پل پيشنهاد گرديد. تا اين زمان تنها پل معلق بر روي رودخانه كارون پل فلزي راه آهن (پل سياه) بود كه براي اتصال راه‌آهن سراسري به بندر امام خميني در سال ۱۳۰۸ احداث شده است.
در تاريخ ۱۷ خرداد ۱۳۱۳ قراردادي در ۱۲ ماده بين ميرزا علي‌خان منصور وزير طرق و شوارع ايران و اسكارليندال نماينده شركت سوئدي سونسكاانتر پرناداكتي پولاكت منعقد و طبق قرارداد مسئوليت ساختمان پل كارون اهواز و امتحان زمين و تهيه نقشه‌هاي اصلي به شركت مذكور كه به اختصار (سنتاب) ناميده مي‌شدواگذار گرديد، كل هزينه عمليات مربوط به پل كارون كه بايستي به موجب قرارداد پرداخت مي‌شد، مجموعاً پنج‌ميليون و هفتصد و هشت هزار ريال (۰۰۰/۷۰۸/۵ ريال) برآورد گرديد. كه پرداخت آن طي ۱۲ فقره چك به عهده بانك ملي ايران واگذار گرديد. فولاد مورد نياز و ساير مصالح و لوازم ساختمان پل از طرف شركت سنتاب پس از تاييد رسمي سفارت ايران در استكلهم به كشور سوئد داده شد.
بر اساس ماده ۳ اين قرارداد انجام كار بعد از تصويب نقشه‌هاي تفصيلي و امضاء قرارداد بيست ماه تعيين گرديد و طبق شش ماه شركت سنتاب موظف بود يكنفر نماينده با اختيارات تام براي مذاكرات و تصميمات مربوط به امور ساختمان در محل كار تعيين نمايند و در همين بند از قرارداد اداره راةآهن جنوب نيز نماينده وزارت طرق و شوارع به منظور نظارت در اجراي عمليات ساختماني، طبق نقشه‌هاي مصوب معرفي گرديد.
يك ماه بعد از تاريخ ۲۰ مرداد ۱۳۱۳ گونتربرگ از طرف شركت سنتاب به سمت رياست ساختمان پل اهواز منصوب و بعنوان نمايندة شركت مذكور به اهواز اعزام شد. مهندس سيف‌الله‌خان مشاور از طرف وزارت طرق و شوارع به نمايندگي انتخاب شد.
در اوايل مهرماه ۱۳۱۳ موقعيت خط وسط پل بر روي رود كارون تعيين و در دوم شهريور همان ماه به منظور استحكام زمين براي شالوده ريزي پايه‌هاي پل از شركت نفت درخواست وسايل حفاري شده كه در اواخر همين ماه يعني در ۲۸ مهرماه ۱۳۱۴ اولين پي‌كني آن آماده گرديد و تا ۲۰ بهمن‌ماه همان سال پنج پايه از هفت پايه اصلي پل بر اساس طرح (ك. لوبرك استاد آكادمي استكهلم) پي‌كني و بتون‌ريزي شد. در ماههاي ارديبهشت و تير ماه سال ۱۳۱۴ دو پايه باقيمانده آن تكميل شد. فطعات فلزي پل كه در كارخانه «مولارك استاد» سوئد ساهته گرديد بهم متصل، سپس از «دوبه» راه‌آهن بوسيله جرثقيل كشتي فلورستان متعلق به كمپاني استريل در روز ۱۸ مرداد ۱۳۱۴ اولين قطعه آهن پل فلزي اهواز بالا كشيده شد.
در ۱۲ مرداد ۱۳۱۵ بتون‌ريزي سرتاسري پل به پايان رسيد و در ۱۵ مرداد آسفالت سطح اتومبيل روي پل آغاز شد و در ۲۴ مرداد همان سال ضمن شروع سيم كشي برق جهت روشنايي پل از سوي شركت سنتاب اعلام شد كه پل اهواز ۱۴ روز ديگر براي تحويل حاضر مي‌شود.اولین آزمايش پل
آزمايش پل چهار ساعت و نيم به درازا كشيد و سرانجام ده و نيم روز در ۳۰ شهريور ۱۳۱۵ با بيش از هفت ماه تأخير با ضمانت بيست و چهار ماهه و عمر مفيد پنجاه ساله به ناحيه راه‌آهن جنوب تحويل داده شد. سپس در تاريخ پانزده آبانماه ۱۳۱۵ افتتاح و با رعايت اينكه:
۱-در موقع عبور، بيش از يك ماشين روي پل در حركت نباشد.
۲-چند درشكه پشت سرهم روي پل در حركت نباشد.
۳-سرعت حداكثر اتومبيل روي پل ۵ كيلومتر در ساعت باشد.
و بنابراين ارتباط عبور و مرور اهالي از شهر قديم اهواز به شهر جديد آغاز شد.اولین بازسازی پل سفید
در تابستان سال ۱۳۸۹ عملیات بازسازی و مرمت این پل در دستور کار قرار گرفت و به گفته مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اهواز عملیات مرمت و بازسازی این پل در حال انجام است و با مساعد شدن شرایط جوی عملیات جوش‌کاری اتصالات و قطعات فرسوده و همچنین رنگ‌آمیزی پل انجام می‌شود . همچنین تجهیزات مورد نیاز برای نورپردازی پل سفید با حمایت مالی بانک ملی از کشور ایتالیا تهیه شده‌اند و پس از پایان عملیات رنگ‌آمیزی، عملیات نورپردازی پل سفید اهواز آغاز می‌شود تا این پل در ایام نوروز جلوه ای خاص داشته باشد .
هدف از بازسازی
– رفع خطرات احتمالي، به لحاظ گذشت ۱۳ سال از عمر مفيد پنجاه ساله پل
– بهينه سازي، مرمت و احياء سمبل تاريخي شهر
مراحل اجرايي پروژهكه شامل عمليات تخريب بتن كف، نصب قطعات فلزي، بتون ريزي و كف سازي، ساخت نرده مناسب، سند بلاست و رنگ‌آميزي مجدد كل قطعات فلزي پل و نورپردازي با استفاده از فيبر نوري مي‌باشد.
 
 
 

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

تاریخ ایران
تاریخ ایران 2986 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :