بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 320
شهر رودبنه

توضیحات

رودبَنه يکي از شهرهاي استان گيلان در شمال ايران است.اين شهر با جمعيت ۱۸۶۰ نفر (برآورد ۱۳۸۳خ.) در بخش رودبنه شهرستان لاهيجان قرار دارد.پيشه بيشتر ساکنان آن کشاورزي (برنجکاري، نوغان‌داري، کاشت درخت سپيدار و گاوداري) است.از محلات پيراموني رودبنه مي‌شود به کنف‌گوراب و لاکمه‌سر بالامحله اشاره کرد. معابر اصلي اين شهر بلوار دکتر حشمت و خيابان امام خميني نام دارند. نام دبيرستان اصلي شهر نيز دبيرستان شهيد مطهري است.
پيشينهرودبنه يکي از روستاهاي شهرستان لاهيجان بود که از سال ۱۳۸۱/۲۰۰۲ شهر شده‌است. نام آن به اين خاطر است که در کنار اين دهستان رودي بزرگ روان است که باعث تشکيل اين دهستان شده‌است. دهستان رودبنه داراي سه ده اصلي به نام‌هاي بالامحله، ميان‌محله و پايين‌محله مي‌باشد. شهر رودبنه از دو محله بازار سرمحله و پايين‌محله تشکيل شده‌است.
در راستاي پروژه‌اي به نام پروژه موزه ميراث روستايي گيلان، در مهرماه ۲۰۰۳/۱۳۸۲ نخستين خانه اصيل روستايي در رودبنه به نام خانه رفيعي (خانه حاج آقا کربلايي) با ملحقاتش در رودبنه خريداري، برداشت معماري و واچيني شد و سپس در سال ۱۳۸۴ در محل موزه (۱۸ کيلومتري جاده رشت-تهران، پارگ جنگلي سراوان) دوباره‌چيني شد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :