بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو

سیاه دره دامنه

جاذبه های طبیعی
  • بازدید - 37
سیاه دره دامنه

توضیحات

سیاه دره دامنه یکی از مناطق گردشگری شهرستان فریدن در استان اصفهان است که در ورودی آن چشمه های فراوان دارد. آبشار این منطقه بر زیبایی آن افزوده است که در پنج کیلومتری غرب شهر دامنه قرار دارد. سیاه دره از صعب العبورترین دره های رشته کوه دالان می باشد.سیاه دره یکی از صعب العبورترین، بکرترین و در عین حال زیباترین مناطق استان اصفهان در شهرستان فریدن است. این منطقه که در دامنه، شهری در قلب شهر فریدن قرار دارد، حتی در فصل بهار هم مسیری پوشیده از برف دارد و رفتن به آنجا مشکل است. آبشار سیاه دره اصفهان که در این منطقه واقع شده، از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود که هر سال مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند.
در قسمت انتهایی آبشار سیاه دره گیاهان دارویی زیادی پیدا می شود. چشمه های زیبا و پرآب زیادی در این منطقه وجود دارد، مثل سه چشمه معروف قلندوز، میانه و بیخه که در قسمت جنوب دامنه جاری هستند. در این منطقه، دو چشمه به نام چشمه شاه نیز وجود دارد که در شمال منطقه سیاه دره و آبشار در جریان است. دلیل نامگذاری این دو چشمه هم این است که در قدیم، هر چیز عظیم و مهم را به شاهان نسبت می دادند مثل شاه راه، شاه کلید و… و این دو چشمه، چشمه‌ هایی بسیار بزرگ و خروشان هستند.
سیاه دره که از صعب العبورترین دره های رشته کوه دالان می باشد در شرق شهر دامنه و ضلع شمال شرقی این کوه مابین بلندترین قله این کوه یعنی داراب شاه و قله نشاط واقع شده است. این منطقه در فصل بهار پوشیده از برف است و عبور از آن سخت و خطرناک می باشد که حاصل این برف ها رودخانه فصلی می باشد که به سمت مراتع شرقی شهر دامنه حرکت می کند، آثار آب روی صخره ها و آبشارهای تقریبا بلند حکایت از این دارد که در زمانهای قدیم حجم عظیمی از آب از این دره عبور میکرده و البته خشکسالی های اخیر این خروش را از دره گرفته است. اطراف ورودی و دهانه دره چشمه های متعددی وجود دارد که بر اثر خشکسالی به جز روزهای معدودی از سال خشک شده اند.
گیاهان دارویی و خوراکی از قبیل ریواس، انگور کوهی، آویشن، موسیر و…در این دره یافت می شود. عبور از این دره به علت وجود آبشارهای متعدد و دیواره هایی با شیب زیاد و خطرناک نیازمند استفاده از طناب کوهنوردی بوده و کار فنی است. عبور از تعدادی از آبشارها امکان پذیر نیست و باید از کناره دیواره ها از مسیر جایگزین استفاده کرد. بهترین زمان برای پیمایش این دره اواخر خرداد و اوایل مهر ماه است. انتهای مسیر سیاه دره به دشت چال گاو آنالوجه ختم میشود.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

طبیعت ایران
طبیعت ایران 3288 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :