بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
شهرها
  • بازدید - 359
بندر امام خمینی

توضیحات

بندرامام خمینی نام یکی از بندرهای ایران در خلیج فارس است. این بندر با داشتن ۳۴ اسکله فعال، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران است.
بندر امام خمینی در دوره پهلوی با نام بندر شاهپور برای توسعه صادرات و واردات ساخته شد و خیلی زود به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد.
بندر شاهپور (امام خمینی) از نظر تقسیمات کشوری بخشی از شهرستان ماهشهر در استان خوزستان است و بیشتر جمعیت آن در سربندر ساکن هستند. این شهر در سابق بندر شاهپور نام داشت و پس از انقلاب به بندر امام خمینی تغییر نام داد. عمدهٔ سکنهٔ سربندر در بخش تجارت، بندر و کشتیرانی، گمرک, شیلات، صنایع پتروشیمی و بازار و دوایر دولتی مشغول بکار می‌باشند. مردم این شهر جدید و صنعتی غیر بومی بوده و عمدتاً در سالهای دور از الیگودرز, کرمانشاه، مناطق بختیاری, شادگان, ماهشهر و هندیجان و آبادان به این منطقه کوچ کرده‌اند. دو منطقهٔ شهرک دستغیب و صدوقی عمدتاً عرب نشین است. زبان رایج در سربندر در میان مهاجرین امروزه فارسی با لهجهٔ آبادانی است و عربی نیز میان عرب‌های ساکن شده در سربندر رایج است. به جز یک اقلیت مندایی سایر بومیان سربندر مسلمان و عمدتاً شیعه مذهب می‌باشند. دارای یک دانشگاه پیام نور و چند هتل بین‌المللی است. دارای اداره بندر و کشتیرانی و گمرک فعال است. بندر امام خمینی که در سربندر قرار دارد بزرگترین بندر تجاری کشور می‌باشد که راه آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهد. طول اسکلهٔ تجاری بندر امام حدود هفت کیلومتر است و سی میلیون تن کالا را در سال پذیرش می‌کند و ازین رو بزرگترین و مهمترین پایانه تجارتی دریایی کشور است.
این شهر در سال ۱۳۸۵، تعداد ۶۷٫۴۶۷ نفر جمعیت داشته‌است.
مساحت: ۱۰۴۱ هکتارموقعیت: شمال غربی خلیج فارسظرفیت پذیرش کالا: ۳۷ میلیون تن در سالمساحت انبارهای مسقف: ۵۲۲٫۰۰۰ متر مربعمساحت بار اندازها: ۲٫۱۰۰٫۰۰۰ متر مربعظرفیت ترمینال کانتینری ۷۰۰،۰۰۰ TEUعمق اسکله‌ها ۵/۱۳ مترتعداد اسکله ۳۷ پست به طول ۷ کیلو مترطول خطوط داخلی راه آهن ۱۲۰ کیلو مترفاصله تا تهران ۹۵۰ کیلومترفاصله تا مرکز استان (اهواز) ۱۰۰ کیلومترفاصله تا مرکز شهر بندر امام خمینی (ره) ۱۰ کیلومترفاصله تا فرودگاه اهواز ۱۱۰ کیلومترفاصله تا فرودگاه آبادان ۱۰۰ کیلومترفاصله تا فرودگاه ماهشهر ۱۸ کیلومتر

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

شهرگرد
شهرگرد 1220 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :