بومیسم | شبکه اجتماعی تخصصی گردشگری
جستجو
روستای گیشیگان

توضیحات

گیشیگان یکی از روستاهای بخش راین در جنوب غربی کرمان است که در دل طبیعت سرسبز آرمیده است. این روستا از مرکز شهر راین۳۰ کیلومتر فاصله دارد و دارای چشمه دائمی ، آب لوله کشی ، برق ، جاده آسفالته ، مدرسه و مرکز مخابرات میباشد. شغل اصلی ساكنان روستا کشاورزی و محصول عمده آنها گردو و باغات میوه است. البته برخی خانواده ها با داشتن تعداد محدودی گاو ، شیر و ماست مورد نياز محل را تأمین مینمایند.زماني گیشیگان بيش از ۷۰ خانوار داشت اما از سال ها پيش كاهش رونق كشاورزي و دامپروري از يك طرف و ادامه تحصيلات وكار در صنعت از طرف ديگر باعث شد بسياري از اهالي به شهر بخصوص کرمان مهاجرت کنند.اهالي گیشیگان از قدیم جزء باسوادترین مردم منطقه و از نظر سطح تحصیلات و فرهنگ بسیار پیشرو و روشنفکر بوده اند.بسياري از فرزندان اين روستا در رشته هاي مختلف پزشكي و مهندسي در معتبرترين دانشگاه هاي كشور تحصيل كرده و در بخش هاي مهم علمي و اداري و صنعتي شاغل اند.گیشیگان بدلیل داشتن چشم اندازی بسیار زیبا و منحصر بفرد در منطقه و داشتن مردمانی با فرهنگ و مهمان دوست ،از دیر باز مورد توجه مسافران و گردشگران قرار داشته است بخصوص پس از ساخت سد که زما که موجب افزايش چشمگير بازدیدهای مسافران شده است. جنگل انبوه و سرسبز ، رودخانه و آبگيرهاي مناسب، باغ هاي گردو ومیوه بخشي از زيبايي هاي كم نظير طبيعت گیشیگان است.
چشم انداز زيباي گیشیگان موجب استقبال گسترده گردشگران و افزايش ساخت ويلا در اطراف اين روستا در چند سال اخير شده است
گیشیگان از نظر گردشگری
گیشیگان از نظر گردشگري ظرفيت هاي مناسبي دارد. آب و هواي مناسب به همراه باغات روستا، درختان قديمي و از همه مهمتر قرار گرفتن رودخانه در مسير اين روستا از جمله مهمترين پتانسيل هاي روستا مي باشد.
با توجه به محدوديت فضاي روستاي گیشیگان، در صورت ايجاد امکانات مناسب اقامتي در روستاي گیشیگان، بسياري از گردشگران ترجيح مي دهند که بعد از بازديد از روستاي براي اقامت روستاي گیشیگان را انتخاب نمايند.
ماههاي اردیبهشت تا شهريور بيشترين گردشگران وارد منطقه مي شوند و طبق گفته افراد محلي روزانه حدود ۱۵۰ ماشين به محدوده وارد مي شود که اوج ورود گردشگر در اواخر هفته و روزهاي تعطيل مي باشد.
با توجه به اين زمينه ها، اما متأسفانه در حال حاضر روستاي گیشیگان نتوانسته استفاده هاي خوبي از ورود اين گردشگران ببرد و تنها خدماتي که به گردشگران ارائه مي شود ۲ بقالي(طوطی و حسین جان ) کنار جاده است که وجود دارد و به جز آن در حال حاضر هيچ امکانات اقامتي و پذيرايي در روستا وجود ندارد و عملاً گردشگري نقشي در اقتصاد روستا ندارد.

گالری / عکس

بررسی موارد - 0

نظری برای این پست ثبت نشده است

ارسال بررسی

برای ارسال نظر خود ابتدا وارد شوید یا ثبت نام کنید.

ارسال شده توسط :

روستا شناسی
روستا شناسی 2461 جاذبه ی ثبت شده

برچسب ها

جاذبه های مشابه :